Delegowanie pracowników:

szansa
dla słabszych

czy zagrożenie
dla silniejszych?

Aktualności

V Edycja
Europejski Kongres Mobilności Pracy

Miasto gospodarz i organizatorzy:

W dniach 20-21 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się V EKMP, największa europejska konferencja poświęcona delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług na europejskim rynku. Współorganizatorem wydarzenia będzie Ministerstwo Rozwoju, a Gospodarzem Miasto Kraków.

Wydarzenie corocznie gromadzi właścicieli i prezesów czołowych firm usługowych, prawników i praktyków, przedstawicieli polityki i administracji oraz europejskich decydentów mających wpływ na tworzenie i interpretację polskiego i europejskiego prawa regulującego zasady delegowania pracowników za granicę.

Ubiegłoroczny IV EKMP zgromadził ponad 400 osób. Obrady otworzyła unijna komisarz Marianne Thyssen oraz minister Stanisław Szwed.

Praktyczne warsztaty dla pracodawców poprowadzili wybitni prawnicy z Polski, Niemiec, Francji i Belgii oraz eksperci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

zobacz relację filmową >>>

PROWADZĄCY

Marek Tejchman

Prowadzącym pierwszego dnia Kongresu będzie Marek Tejchman - zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej. Marek Tejchman jest jednym z wiodących dziennikarzy ekonomicznych w Europie środkowej i wschodniej, specjalizuje się w analizie roli państwa w gospodarce. Zdobył uznanie opisując zmiany gospodarcze w tej części Europy. Poprzednio prowadził programy ekonomiczne w stacji telewizyjnej TVN CNBC.

Dziennik Gazeta Prawna jest Patronem Merytorycznym V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy.

Prelegenci

Tematyka

Zasady delegowania pracowników zmieniają się obecnie częściej niż kiedykolwiek w przeszłości. Zarzuty stawiane przez zachodnioeuropejskich polityków pracodawcom z biedniejszych państw członkowskich zachęcają Komisję Europejską do systematycznego zaostrzania przepisów. Rządy państw Europy Środkowej i Wschodniej jednoczą się w obronie swojej konkurencyjności, jednak coraz bliższy wydaje się być scenariusz podziału Europy na silnych i bogatych, którzy będą narzucać korzystne dla siebie zasady dostępu do unijnego rynku słabszym i biedniejszym. W tym politycznym sporze fakty, a przede wszystkim los pracowników i ich pracodawców mają coraz mniejsze znaczenie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie hasło: „Delegowanie pracowników: szansa dla słabszych czy zagrożenie dla silniejszych?”. Tradycyjnie pierwszy dzień Kongresu będzie miał charakter plenarny, drugi natomiast będzie praktyczny i dedykowany przede wszystkim biznesowi.

Rada programowa

prof. Gertruda Uścińska

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PL)

dr Zsolt Darvas

Uniwersytet Corvinusa w Budapeszcie (HU)

prof. Leszek Mitrus

Uniwersytet Jagielloński (PL)

prof. Catherine Barnard

Uniwersytet w Cambridge (UK)

prof. Arkadiusz Sobczyk

Uniwersytet Jagielloński (PL)

dr Magdalena Bernaciak

Europejski Instytut Związków Zawodowych ETUI (BE)

dr Marek Benio

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (PL)

Frederic de Wispelaere

Instytut HIVA KU Leuven (BE)

prof. Wanda Sułkowska

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (PL)

Stefan Schwarz

Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy

CENNIK V EKMP

20 listopada 2017

Dzień 1: Plenarny

godz. 10:00 - 17:45

Centrum Kongresowe ICE Kraków

  • Panel ekspertów
  • Panel partnerów społecznych
  • Panel polityków

20 listopada 2017

Dzień 1: Gala Labor Mobilis

godz. 19:30 - 22:30

Centrum Kongresowe ICE Kraków

  • Program artystyczny
  • Ceremonia wręczenia Statuetki
  • Uroczysty bankiet

21 listopada 2017

Dzień 2: dla biznesu

godz. 09:00 - 19:45

Centrum Kongresowe ICE Kraków

  • Warsztaty dla pracodawców
  • Najlepsi prawnicy
  • Eksperci z centrali ZUS i GIP
Wstęp płatny

EKMP w obiektywie

Opinie uczestników

Było to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie zawodowe, które pozwoliło nam spojrzeć na tematykę mobilności pracowniczej z nieco innej perspektywy. Mieliśmy również możliwość przeprowadzenia wielu ciekawych dyskusji z firmami, z którymi na co dzień nie współpracujemy. W naszej ocenie wszystko zostało zapięte na ostatni guzik, co jest niemałym wyzwaniem biorąc pod uwagę rangę wydarzenia, jak również ilość zaproszonych gości oraz uczestników.

Barbara Kolimeczkow, PwC
Uczestnictwo w EKMP to obowiązkowe wydarzenie w kalendarzu każdego przedsiębiorcy działającego w branży. Poziom merytoryczny, jak i obecność znakomitych prelegentów sprawia, że to najważniejsze wydarzenie tego typu w roku. Dzięki panelom szkoleniowym można dowiedzieć się bardzo przydatnych i ciekawych rzeczy dotyczących spraw delegowania pracowników do różnych krajów. Spotkania z ludźmi polityki czy właścicielami i managerami wiodących firm z branży, dają z kolei możliwość wymiany idei czy nawiązywania współpracy. Jako współwłaściciel firmy działającej na rynku polskim i francuskim, co roku uczestniczę w wydarzeniu i za każdym razem jestem bardzo zadowolony.

Wojciech Mroczkiewicz, Agencja Pracy VECTOR
IMP to głos polskich przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, determinacji oraz merytorycznej pracy IMP zdobyło uznanie na arenie europejskiej i jest traktowane jako rzetelny ekspert w temacie mobilności i delegowania pracowników. W tym kontekście Europejski Kongres Mobilności Pracy jest niezwykle ważnym wydarzeniem, zauważanym przez decydentów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Kongres to miejsce, gdzie bez uprzedzeń i ograniczeń można wymienić poglądy, dyskutować oraz nawiązywać kontakty z partnerami.

Danuta Jazłowiecka, Poseł do Parlamentu Europejskiego
EKMP to wydarzenie o wyjątkowym charakterze w skali unijnej. Temat delegowania w przeszłości był postrzegany jako „niszowy”, „sektorowy”, trudny. Dyskusja nad delegowaniem odzwierciedla natomiast kierunki rozwoju sytuacji społeczno-gospodarczej całej UE. Organizatorom EKMP w jednym miejscu udaje się spotkać krajowych i unijnych decydentów, partnerów społecznych, naukowców oraz przedsiębiorców. Warto też podkreślić wyjątkową atmosferę spotkania. W trakcie Kongresu podejmuje się tematy złożone, kontrowersyjne politycznie i społecznie, a jednocześnie mamy gwarancję, że dyskusja będzie merytoryczna, a materia prezentowana w sposób przystępny.

Robert Lisicki, Konfederacja Lewiatan
Udział w konferencji zdecydowanie zmienił moje spojrzenie na delegowanie pracowników. Możliwość spotkania się z przedstawicielami innych instytucji, Ministerstwa, środowiska akademickiego i prawniczego, Komisji Europejskiej oraz firm delegujących uzmysłowiła mi jak szeroki jest to temat i ile jeszcze pracy jest do wykonania w tym zakresie. Jest to jedyne takie miejsce, gdzie spotykają się wszystkie „strony” zainteresowane delegowaniem, gdzie można wysłuchać ekspertów i otrzymać pomoc, gdzie firmy delegujące mogą opowiedzieć o swoich problemach.

Dorota Patecka, Zakład Ubezpieczeń Społecznych

EKMP pozwolił mi poznać bliżej punkt widzenia i problemy polskich przedsiębiorców świadczących usługi na Wspólnym Rynku UE.

Magdalena Bernaciak, Europejski Instytut Związków Zawodowych (ETUI)

Lokalizacja

ICE KRAKÓW – MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONFERENCYJNE

Otwarte w 2014 roku jest jedną z najbardziej nowoczesnych i prestiżowych lokalizacji kongresowych w Europie. Spełnia najwyższe standardy organizacji wydarzeń – przeszklony foyer z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu czy organiczny dizajn to tylko niektóre z zalet, które sprawiają, że ICE powinien znaleźć się na liście miejsc, które trzeba odwiedzić.

ICE KRAKÓW
ul. Marii Konopnickiej 17
30-302 Kraków

www.icekrakow.pl

Kontakt

Dziennikarze i Media

Agnieszka Porębska

+48 516 026 556

Prelegenci i Goście

Magdalena Zgłobica

+48 799 704 139

Rejestracja uczestników

Joanna Jankowska

+48 12 306 70 71

Patronaty i partnerzy

organizatorzy i miasto gospodarz

Partner Merytoryczny i Partnerzy

Wysoki Patronat

Patroni Honorowi i Merytoryczni

Organizacje Partnerskie

Wystawcy i Punkty konsultacyjne